Владата со донесената прва мерка од петтиот антикризен пакет им подари на „локомотивите“ – членки на Стопанската комора на Македонија 162,4 милиони евра, а на ...
сите 22 | | | веќе видена

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образование и членовите на работната група со денешниот состанок на којшто присуствуваа преставници ...
сите 5 | | | веќе видена

ЗА ПРЕТСТОЈНИОТ ПОПИС СЕ СПОМЕНУВААТ ПРОЦЕНТИ Додека во Собранието е блокирано носењето на Законот за попис во јавнста нараснуваат дебатите за тоа какви ...
| | веќе видена

И денешниот јануарски ден времето во Македонија ќе биде ведро и многу студено наутро, а преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до ...
сите 3 | | | веќе видена

Со првиот снег во Кавадарци започнаа и подготовките за работа на лизгалиштето, информираа вечерва од кабинетот на градоначалникот Митко Јанчев . Оттаму ...
сите 6 | | | веќе видена

Осум илјади „Фајзер“ вакцини ќе пристигнат од Србија. Испораката можно е да се случи уште денеска, соопшти вчера министерот за здравство Венко Филипче. Тој ...
сите 8 | | | веќе видена

ДЕМАРШ ОД БУГАРИЈА ОТКАКО ВО ВЕВЧАНИ Е ЗАПАЛЕНО БУГАРСКО ЗНАМЕ Остар вербален демарш доставил до македонското Министерство за надворешни работи, бугарскиот ...
| | веќе видена

ДЕНЕС НОВИ 477 ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУСОТ Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2543 тестирања, а регистрирани се 477 ...
| | веќе видена

Во 2020 година се одржало 151 рочиште за судските предмети иницирани од поранешното СЈО, а биле одложени 99. Во април и мај не било закажано ниту едно рочиште. ...
| | веќе видена

-Во 32 случаја гасневме внатрешни пожари, во куќи и подруми, на тавани. Во 107 пожари, гореше на отворено сува трева, шамак и шума. Имавме 37 повици за пожари ...
| | веќе видена

Во кавадаречкото село Ресава продолжува повеќевековната традиција на славење на Василица. Се спремаат џоломарски пишии, а традиционално неколкумина мажи под ...
сите 3 | | | веќе видена

Васил Хаџиманов, како еден од најголемите собирачи на македонски народни песни, за време на својот живот собрал повеќе од 6.000 изворни народни песни, 500 ...
| | веќе видена

next