Новиот закон за финансирање на единиците на локална самоуправа кој Владата се обидува да го протурка по скратена постапка отвора сомнеж за нов мултимилионски ...
сите 5 | | | прочитана: 57205 | веќе видена

Владата работи на стабилизирање на јавниот долг. Во проекциите на буџетот за следната година дефицитот е намален и предвидено е да изнесува 2,5 отсто, но ...
| | прочитана: 25304 | веќе видена

Три лица се повредени во сообраќајна несреќа која 15 минути по полноќ се случила на регионалниот пат Кавадарци-Ресавска спирка. -Патничко моторно возило “Фиат ...
сите 3 | | | прочитана: 5525 | веќе видена

Во периодот од 01.01.2018 до 30.09.2018 година Стопанска банка АД – Скопје оствари добивка во износ од 2.589.629.000 денари. Станува збор за зголемување на ...
сите 2 | | | прочитана: 3199 | веќе видена

Во рамките на манифестацијата „Кавадаречка културна есен“ вечерва со почеток во 19 чаот во галеријата про домот на културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци ќе ...
| | прочитана: 2829 | веќе видена

Три милиони денари за зимско одржување на патиштата во Кавадарци се издвоени од кавадаречкиот буџет. Зимската служба е подготвена за дејствување, информираше ...
сите 2 | | | прочитана: 1321 | веќе видена

Вчера, во Неготино се одигра вечното дерби, овој пат во второлигашка конкуренција помеѓу соседите Вардар Неготино и Тиквеш од Кавадарци, а крајниот резултат ...
| | прочитана: 1047 | веќе видена

Петнаесет лица од Кавадарци и Росоман аплицирале за финансиска поддршка како млади земјоделци, преку националната програма за рурален развој. Советникот во ...
сите 6 | | | прочитана: 786 | веќе видена

Проблемот со воздухот одамна не е само локален, тој ги надмина општинските рамки и ја засега веќе целата држава. Загадувањето ја зафати земјава како некаква ...
| | прочитана: 751 | веќе видена

Високо ниво на ПМ10 честички во воздухот и мерните станици покажуваа и синоќа. Според мерењата и резултатите објавени на страната на Министерството за животна ...
сите 16 | | | прочитана: 730 | веќе видена

Наталија Славева ја екранизираше баладата „Штом љубовта исчезне“, со која настапи на годинашното издание на фестивалот „Макфест“, враќајќи се на музичката ...
| | прочитана: 498 | веќе видена

Околу 80 кучиња скитници биле заловени и соодветно третирани во изминатите четири месеци во Кавадарци, информираше денеска Петар Камчев од Јавното претпријатие ...
сите 3 | | | прочитана: 479 | веќе видена

Во Музеј на Град Скопје (МГС) вечер ќе биде отворена изложба „Ослободување“ – мултимедијален проект на Милена Атанасова во кој низ танц, видео и музика ...
сите 5 | | | прочитана: 469 | веќе видена

ЈЗУ Центар за јавно здравје Велес од Министерството за здравство добило одобрение за дополнителни 500 комерцијални вакцини против грип за четири општини од ...
сите 2 | | | прочитана: 385 | веќе видена

На 17 Ноември